21.07.2017

In a sweet pea and lettuce heaven / W niebie z groszku pachnącego i sałaty

As far as I remember, with the first radishes that I picked this year I also harvested lettuce leaves. I have been picking the leaves ever since and I have to say that that green vegetable has been on my plate every day.
Most of the plants started bolting so I pulled them out and made room for some new lettuce seedlings, that I planted this week. There will be more leaves for me.
Parsley, that I sowed with the second batch has given me plenty of leaves, but the first one didn't grow well at all.
Rocket salad leaves, that is self seeded is growing wildly and everywhere, so I only keep picking the youngest leaves. I made some rocket pesto and froze it. It is delicious with pasta, millet or potatoes.

***

Odkąd pamiętam, razem z pierwszymi zbiorami rzodkiewki uzbierałam takze liście sałat. Od tamtego czasu obrywam je regularnie i muszę przyznac, ze te zielone warzywo gości na moim talerzu codziennie.
Większośc roślin sałaty zaczęło przekwitac, więc wyrwałam te najmniej przydatne, ale za to posadziłam nowe sadzonki tych samych sałat. Bedzie dla mnie wiecej zielonych łakoci.
Natka pietruszki, którą posiałam za drugim razem ładnie obrodziła, natomiast ta pierwsza, z niewiadomego powodu, nie urosła w ogołe.
Liście rukoli, która od paru lat sama się rozsiewa, rosna wszędzie i dośc dziko, dlatego zbieram te najmłodsze listki. Z rukoli zrobiłam pesto, które jest w zamrazalniku. Smakuje mi bardzo z makaronem, kaszą jaglaną lub ziemniakami

Rocket and parsley/
Rukola i natka pietruszki


Rocket pesto ingriedients/
Składniki na pesto z rukoli

Kale and dwarf beans, this time for a soup/
Jarmuz i fasolka szparagowa, tym razem na zupę

Lettuce and rocket heaven/
Sałatowe i rukolowe niebo

Carrots/
Marchew
I grew carrots first time this season, next to spring onion (as it suppose to scare the pests) but I will not be doing it next year. I find it too much of a hassle, to keep fighting the carrot fly or green fly, and the harvest is not very impressive either, especially if you have such a small plot. I can buy a bag of organic carrots in a supermarket for a decent price, and it tastes even better then mine.


***

Marchew posiałam w tym roku po raz pierwszy, w towarzystwie szczypioru (co miało odstraszyc szkodniki), ale nie będę jej uprawiac w nastepnym sezonie. Wydaje sie to zbyt uciązliwe, zwlaszcza, kiedy trzeba walczyc z mszycą, czy połyśnicą marchwianką. Poza tym zbiór tez nie był okazały, bo mam mała rabate warzywną i szkoda mi było przeznaczyc wiecej miejsca. W supermarkecie moge za to kupic torbe marchwii organicznej za niewysokie pieniądze, a i w smaku jest lepsza.


Blueberries and some more green dwarf beans/
Jagody i kolejna porcja zielonej fasolki

First cherry tomatoes are colouring nicely/
Pierwsze pomidorki koktailowe ładnie sie zabarwiaja

New lettuce seedling planted in the spot where the carrots were growing,
there is swiss chard and spring onions next to it/
Swieze sadzonki salaty posadzone w miejscu po marchewce,
 obok burak liściowy i szczypior

Strawberry plant productin/
"Produkcja" sadzonek truskawek

Still very tiny courgetts, but good enough for a salad/
Wciąz malutkie cukinie, ale wystarczjąco dojrzale na salatke

Spring onions/
Gruby, choc jeszcze młody, szczypior

The view through the veggie plot/
Widok przez rabatę warzywną

More tomatoes in the garden
Wiecej pomidorkow na ogrodzie


Potatoes just before harvesting in the end of June/
Ziemniaki tuz przed zbiorem pod koniec czerwca

It was enough for few dinners/
Wystarczyło na kilka obiadów


This year has been also very generous with scented sweet peas that I have been picking since mid of June. I keep cutting the mature flowers to encourage the plant to produce more. Hopefully it is not the end of sweet peas season.

***

Ten rok okazał sie bardzo obfity w pachnący groszek, który regularnie zbieram od połowy czerwca. Obcinam rozkwitnięte pąki, by zachęcic rosline do produkcji nowych kwiató. Mam nadzieje, ze to jeszcze nie koniec sezonu na ten cudny zapach.

Sweet pea /
Groszek pachnący

Sweet pea/
Groszek pachnący

Sweet pea smell amazing with a company of freesias/
Groszek pachnący jest cudny w towarzystwie frezji
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz